Drużyna TG. Sokół Nisko (Krakowski Kurier Sportowy „Raz,Dwa,Trzy..” 21.11.1933)
Historię Sokoła w pełnej wersji opisał były burmistrz Niska Pan Mariusz Kowalik. Książka pod tytułem „Miejski Klub Sportowy Sokół Nisko tradycja i współczesność (1919-2019)” została wydana na świętowanie stulecia klubu. Klub założony w 1919 roku jako sekcja TG „Sokół”. Ich historię opisano również na stronie Retro Futbol, lecz klub mimo sokoła w herbie nigdy nie wzniósł się na piłkarskie wyżyny w Polsce. Jednak jak każdy klub osiąga sukcesy mniejsze bądź większe, niżański klub również ma takowe. W sposób znaczący dla swojej historii zapisali lata 60 ubiegłego wieku. Wówczas dotarli do drugiej rundy centralnego Pucharu Polski oraz wywalczyli awans do 3 ligi. Jak się okazało feta z okazji awansu była przedwczesna, gdyż w Polsce doszło do reorganizacji rozgrywek co skutkowało tym, że wywalczony awans nic nie zmienił i Sokół dalej walczył na tym samym poziomie. Dla wielu starszych kibiców z jakimi rozmawiałem to sukces spędzający sen z powiek, lecz dla mnie to ciekawostka.
Pierwszy mecz jaki pamiętam z trybun stadionu, to było spotkanie ze Stalą Mielec w sezonie 2005/2006, po wyrównanym meczu ostatecznie przegranym. Kolejna ciekawostka jaka się wiąże z Sokołem to to, że w XXI wieku po spadku do klasy okręgowej uzyskiwali oni awans w następnym sezonie więc ich przerwa od 4 ligi trwała nie więcej niż sezon. Po zmianach jakie miały miejsce na fotelu prezesa, a mianowicie zastąpienie Zygmunta Ptaka przez Piotra Wałka (ówczesnego v-ce prezesa) wyszła klubowi na dobre. Sokół Nisko to klub z tradycją szkolenia sportowego, a ich kibice należą do tych szczególnie wymagających i głośnych dzięki temu wizyta na stadionie podczas meczu jest czystą przyjemnością.
Gorąco zachęcam każdego kibica piłkarskiego bez względu na przynależność klubową, do odwiedzin na stadionie przy Tadeusza Kościuszki 20 w Nisku, by poczuć atmosferę piłkarskiego święta i na własnej skórze przekonać się o atmosferze jaka panuje tu podczas meczu.
Michał Stępień
Dodaj komentarz