Oczy kibiców w Polsce przez ostatni miesiąc skupione są najczęściej na Mistrzostwach Europy, opcjonalnie na Copa America, a tu tymczasem, niepostrzeżenie, już za ponad tydzień rozpoczną się zmagania kolejnego sezonu Ekstraklasy. W chwili, gdy opublikowano ten tekst, Stal Mielec przeprowadziła 5 transferów „do klubu”. Zapraszam na krótką analizę tych ruchów: przytoczenie przeszłości graczy, pozycji, ich ostatnich lat oraz moich przewidywań co do tego, jak się zaprezentują w ekipie trenera Kamila Kieresia.

Jakub Mądrzyk [M]

20-latek, bramkarz, w nadchodzącym sezonie nadal będzie młodzieżowcem. Wychowanek Rakowa Częstochowa, który jednak nigdy nie zagrał w pierwszej drużynie Medalików. W ostatnich dwóch sezonach utrzymał czyste konto w aż 35% meczów, broniąc w każdym spotkaniu, zarówno w lidze, jak i w Pucharze Polski. Zanotował osobliwą serię 7 występów z rzędu bez straconego gola… w kwietniu. Składały się na to cztery spotkania w kwietniu 2023r. oraz trzy w kwietniu 2024r. Początkiem czerwca zadebiutował w kadrze U-21 prowadzonej przez dobrze znanego kibicom Stali Trenera Adama Majewskiego. Ma 194 cm wzrostu, a jego umowa z klubem to wypożyczenie do 06.2025r.

  • Sezony:
    • 2022/23: Stomil Olsztyn – 36 meczów, 32 puszczone gole, 15 czystych kont
    • 2023/24: Miedź Legnica – 35 meczów, 36 puszczonych goli, 10 czystych kont

  • Analiza: Pierwotnie wydawać by się mogło, że wskoczy do bramki po odejściu Mateusza Kochalskiego, co pasowałoby do Stali, która lubi stawiać na młodych bramkarzy (vide Strączek, Mrozek, Kochalski). Na szczęście dla klubu, a pechowo dla młodego piłkarza, najlepszy bramkarz Ekstraklasy najprawdopodobniej z Mielca się nie rusza, a więc przewiduję, że Mądrzyk będzie „dwójką”. Przy tak mocnej konkurencji zagra pewnie tylko w Pucharze Polski oraz opcjonalnie pod koniec sezonu, jeżeli utrzymanie będzie już pewne – coś na kształt roli Jałochy w zakończonym właśnie sezonie. Pytanie, czy nie straci w ten sposób roku.

Marvin Senger

24-letni lewonożny środkowy obrońca, wychowanek Eintrachtu Norderstedt. Grał w młodzieżowych drużynach FC St. Pauli, a następnie w 1.FC Kaiserslautern oraz w MSV Duisburg. Stal będzie więc jego pierwszym przystankiem poza ojczyzną. Od lutego 2021r. gra na poziomie trzeciej ligi niemieckiej, gdzie przez ten czas uzbierał 47 występów, a w zeszłym sezonie zaliczył spadek z drużyną z Duisburga. Ma 193 cm wzrostu. Jego umowa ze Stalą obowiązuje do 06.2026r., z opcją przedłużenia o rok.

  • Sezony:
    • 2022/23: MSV Duisburg – 28 meczów, 0 goli, 0 asyst
    • 2023/24: MSV Duisburg – 18 meczów, 1 gol, 1 asysta, spadek

  • Analiza: Piłkarz sprowadzony jest najprawdopodobniej w związku z kontuzją Marco Ehmanna, i podejrzewam, że w pierwszych meczach albo dostanie podobną szansę, jak jego rodak rok temu (pierwszy skład), albo będzie on regularnie wchodzić z ławki w drugich połowach. Moim zdaniem Senger liczby ma co najwyżej średnie, mimo grania na trzecim poziomie rozgrywkowym, niemniej jest rosły, co jest ważne na tej pozycji. Może stać się tym, kim miał być wspomniany wcześniej Ehmann – solidnym stoperem nie do przejścia. W sparingu z ŁKS-em podobno zaprezentował się nieźle.

Fryderyk Gerbowski [M]

21-latek, ofensywny pomocnik, wychowanek Escoli Varsovia. Trzy lata spędził w Wiśle Płock, z przerwą na pobyt… w Stali Mielec, tak że mieleckiej publiczności jest on dość dobrze znany. Pamięta się go tu zwłaszcza z dwóch bramek – przepięknego trafienia z Pogonią Szczecin oraz z bramki strzelonej Warcie Poznań w ostatniej kolejce, na wagę utrzymania. Co ważne, piłkarz w obecnym sezonie będzie miał status młodzieżowca. Ma 181 cm wzrostu, a jego umowa ze Stalą obowiązuje do 06.2025r., z opcją przedłużenia o rok.

  • Sezony:
    • 2022/23: Stal Mielec – 22 mecze, 2 gole, 1 asysta
    • 2023/24: Wisła Płock – 25 meczów, 2 gole, 3 asysty

  • Analiza: Gerbowski będzie wyjściowym młodzieżowcem Stali, a przynajmniej najprawdopodobniej w takiej roli rozpocznie obecny sezon. Jeżeli będzie w przyzwoitej formie, i ominą go kontuzje, to może na stałe zapewnić sobie miejsce w wyjściowej 11. Jego najpoważniejszym konkurentem wydaje się Dawid Tkacz (o którym więcej za chwilę), niemniej według mnie najpierw szansę dostanie wychowanek Escoli, patrząc nawet na 2 lata różnicy i większe doświadczenie Fryderyka. Zobaczymy, jaką wizję na obsadzenie roli młodzieżowca będzie mieć Trener Kamil Kiereś.

Dawid Tkacz [M]

19-latek, lewonożny ofensywny pomocnik, urodzony w Łęcznej. W Górniku spędził całe swoje piłkarskie życie poza ostatnim sezonem, rozegranym w barwach Widzewa Łódź. Zagrał 11 spotkań w młodzieżowych reprezentacjach Polski, strzelając 2 gole. Trzy z tych występów przypadły na Mistrzostwa Europy U-17, a poprzednie trzy na ich eliminacje. Ma 181 cm wzrostu, a jego umowa ze Stalą to wypożyczenie do 06.2025r. z możliwością wykupu. 

  • Sezony:
    • 2022/23: Górnik Łęczna – 35 meczów, 5 goli, 1 asysta
    • 2023/24: Widzew Łódź – 23 mecze, 0 goli, 1 asysta

  • Analiza: Kibice po sparingach pisali o jego dosyć średniej dyspozycji, ładnie to ujmując. Podejrzewam, że będzie drugim w kolejności młodzieżowcem do grania po Gerbowskim, który jest starszy i trochę bardziej doświadczony. Tkacz jest na pewno piłkarzem z dużym potencjałem, patrząc chociażby na powołania do młodzieżowych reprezentacji oraz biorąc poprawkę na bardzo młody wiek zawodnika. Myślę, że na początek będzie dostawać końcówki po 20-30 minut. Pytanie, czy i jak Trener Stali wykorzysta zaletę lewonożności piłkarza.

Ravve Assayag, Izrael/Hiszpania

23-latek, obunożny środkowy napastnik, wychowanek Maccabi Tel Aviv. Od sezonu 2020/2021 grał na poziomie drugiej ligi izraelskiej, wyliczając nieudany półroczny pobyt w najwyższej klasie rozgrywkowej w Hapoelu Tel Aviv, gdzie zagrał zaledwie… 14 minut. Ogólnie łącznie zdobył aż 31 bramek i 7 asyst w 93 występach ligowych, a do tego zaliczył 8 występów w reprezentacjach młodzieżowych Izraela oraz 3 w Lidze Młodzieżowej UEFA (młodzieżowa LM). W zeszłym sezonie został wicekrólem strzelców. Ma 186 cm wzrostu, a jego umowa ze Stalą obowiązuje do 06.2026r., z opcją przedłużenia o rok.

  • Sezony:
    • 2022/23: Hapoel Akka – 19 meczów, 9 goli, 2 asysty; Hapoel Tel Aviv – 2 mecze, 0 goli, 0 asyst
    • 2023/24: Hapoel Akka – 31 meczów, 15 goli, 3 asysty

  • Analiza: Podobnie, jak dla Mądrzyka pozostanie Kochalskiego to zła wiadomość, tak dla Assayaga negatywny wydaje się być fakt, że w Mielcu na ten moment pozostać ma Ilja Szkurin, drugi najlepszy strzelec poprzedniego sezonu Ekstraklasy. Patrząc na gabaryty, nie jest to napastnik typu Hamulić/Piasecki/Szkurin i według mnie nie ma szans, by izraelski piłkarz „wygryzł” Ilję. Albo będzie więc grać końcówki, jak w zeszłym sezonie Meriluoto, albo Trener Kiereś przekona się do zmiany taktyki i do gry dwójką napastników. Pytanie, jaki pomysł na niego ma sztab, bo dokładnie w takiej samej pułapce znalazł się rok temu wspomniany wyżej fiński napastnik, i w zasadzie nie dał rady się z niej wydostać.

Podsumowanie

Wspólnym mianownikiem tych transferów jest bez wątpienia młody wiek piłkarzy, co bardzo cieszy, zwłaszcza, że latem z ekipy Biało – Niebieskich odeszli głównie piłkarze młodzi (Gerry, Meriluoto, Pingot, Rozwadowski, Strzałek). Zapowiada się, że w Stali pozostaną Mateusz Kochalski i Ilja Szkurin, co według mnie byłoby najcenniejszymi ruchami, jeżeli chodzi o budowanie kadry. Jeżeli rzeczywiście uda się ich zatrzymać, to trzon kadry FKS-u zostanie utrzymany, może z wyjątkiem obrony, na którą już w zeszłym sezonie były różne koncepcje, a teraz trzeba będzie ją poukładać bez Ehmanna, Gerrego i Pingota. Na plus na pewno oceniam transfery młodzieżowców – duże nadzieje pokładam w Gerbowskim, ciekawie wygląda też Tkacz. Z wad, brakuje porządnego wzmocnienia do środka – kogoś, z kim Domański mógłby rozgrywać, oraz nadal nie został rozwiązany panujący jeszcze od 1 Ligi problem prawego wahadła. Wsłuchując się w słowa Prezesa Klimka, mówiącego, że kadra jest kompletna w 85%, czekam na rozwój sytuacji i na kolejne ruchy do Klubu.

Tomasz Martyński

Fot. Michał Markulis (Wrzutka)